Preloader
Związek Międzygminny
ds. Ekologii w Żywcu
Facebook
Twitter

Budowa instalacji suszenia osadów

Podpisanie umowy na budowę „Instalacji Suszenia Osadów – Kontrakt 09” realizowanej w ramach Projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie – Faza II”

W dniu 06 lutego 2012r. w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu została podpisana umowa, dotycząca zaprojektowania i budowy Instalacji Suszenia Osadów.

W uroczystościach uczestniczyli:
– ze strony MPWiK
Prezes Zarządu – Pani Halina Staszkiewicz,
V-ce Prezes Zarządu – Pan Józef Lewicki,
– ze strony Wykonawcy, firmy Instal Kraków S.A.
V-ce Prezes – Pan Rafał Markiewicz
oraz
– Burmistrz Miasta Żywca – Pan Antoni Szlagor
– Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu – Pan Janusz Michałek,
– przedstawiciel Inżyniera Kontraktu z firmy ECM – Pan Wojciech Całka
– Osoby odpowiedzialne za terminowe wykonawstwo – Pan Piotr Słoń z Instal Kraków S.A. oraz Pan Adam Adamczyk z MPWiK.

Nowoczesna suszarnia osadów powstanie na terenie oczyszczalni ścieków w Żywcu, a same prace będzie prowadziła wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego firma Instal Kraków S.A. Przewidywany czas trwania Kontraktu to 19 miesięcy, czyli do października 2013 roku. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 14 631 746,00 PLN netto.

Budowa instalacji suszenia osadów jest jednym z zadań wchodzących w skład Projektu „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie – Faza II”, realizowanego przez Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, natomiast inwestorem (stroną umowy) jest w tym przypadku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu.

Firma Instal Kraków S.A. realizowała będzie drugą pod względem wielkości, po zakończonej w 2010r rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Żywcu inwestycję, która finansowana jest ze środków MPWiK Sp. z o.o. jako Zamawiającego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja ta zmierza do kompleksowego uporządkowania gospodarki osadowej na terenie miasta Żywca i okolicznych Gmin. Podczas procesu oczyszczania ścieków na oczyszczalni powstają duże ilości osadów ściekowych. Nowe przepisy ustawy o odpadach zmieniły podejście do tego typu odpadów i nałożyły na wytwórcę szereg wymagań. W celu ich spełnienia zostały podjęte nowe działania. Jedną z ostatecznych dróg unieszkodliwiania osadów jest jej termiczna utylizacja i w tym właśnie kierunku prowadzi się inwestycje w zakresie gospodarki osadami na oczyszczalni ścieków w Żywcu. Od końca 2013r. odwodniony osad ściekowy będzie poddawany procesowi suszenia w średniotemperaturowej suszarni taśmowej zlokalizowanej przy oczyszczalni. W efekcie tego procesu zostanie wytworzony produkt bezpieczny dla środowiska i stanowiący materiał energetyczny o parametrach kaloryczności zbliżonych do węgla brunatnego. Dzięki temu będzie mógł on być wykorzystywany do wytwarzania energii cieplnej. Najwłaściwszym odbiorcą nowego produktu będą cementownie mogące wykorzystywać zarówno energię cieplną jak i powstałe popioły. Przewidywana ilość osadu przeznaczonego do suszenia wynosić będzie 13 300 ton/rok, natomiast wydajność instalacji wyrażona ilością wody do odparowania wynosi min. 1 300 kgH2O/h. Procesowi suszenia poddawana będzie mieszanina odwodnionego osadu przefermentowanego z oczyszczalni w Żywcu oraz odwodnionego osadu dowożonego z oczyszczalni ścieków w Zwardoniu, Węgierskiej Górce oraz innych.

Faza I Projektu
W ramach Fazy I, która zakończyła się 31.12.2010 r. kluczowym zadaniem było rozbudowanie i zmodernizowanie trzech oczyszczalni ścieków: w Żywcu, Cięcinie oraz Zwardoniu, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej dla realizacji zadań Fazy II
Faza II Projektu
W ramach Fazy II, która zakończyła się 31.12.2015r. kluczowym zadaniem było wybudowanie ok. 1200 km sieci kanalizacyjnej, ok. 200 km sieci wodociągowej, wykonanie uszczelnień istniejącej sieci oraz zaprojektowanie i wykonanie instalacji suszenia osadów ściekowych na terenie oczyszczalni ścieków w Żywcu
Faza III Koncepcja rozwoju gmin
Koncepcja stanowi fundament działań w ramach rewitalizacji rzek, potoków i Jeziora Żywieckiego w kontekście przywrócenia obszarom około wodnym walorów turystyczno - wypoczynkowych. Dokument określa kluczowe miejsca przyszłych inwestycji